חלקנו תוהים לעיתים, עד כמה הפנטזיות או הנטיות הספציפיות שלנו נפוצות. למעשה, שאלה זו מעסיקה לא רק אותנו ואת בני ובנות זוגנו, אלא גם את הקהילה המחקרית. מאז המחצית השניה של המאה העשרים, החלו לבדוק במסגרת מחקרית את התפוצה של פנטזיות, נטיות והתנסויות בדס"מיות.

מערכת יחסים פתוחה, בעצם, היא סוג של שותפות לא מונוגמית שבה אנשים מסכימים לעסוק בקשרים מיניים, רגשיים או רומנטיים עם אחרים, בהסכמה ובידיעה של כל המעורבים. שותפות זאת שמה דגש על יושר, שקיפות וכבוד בין כל הצדדים.

מאמר זה נועד להתעמק בניתוח השוואתי של שביעות רצון ממערכות יחסים בקרב אנשים העוסקים במונוגמיה לעומת אלו העוסקים במערכות יחסים לא מונוגמיות. עם הנראות הגוברת של דינמיקות שונות של מערכות יחסים בעידן המודרני, נראה יותר ויותר חיוני להבין כיצד המבנים השונים הללו משפיעים על הרווחה הרגשית והפסיכולוגית של המעורבים.

במאמר זה נדבר על הנושא של פוליאמוריה, ונדגיש את נוכחותה בתרבויות ובחברות שונות לאורך ההיסטוריה. נבצע גם הבחנה בין פוליאמוריה לצורות אחרות של אמונוגמיה, כמו מערכות יחסים פתוחות וסווינגינג. זאת על ידי הדגשת ההתמקדות שלה באהבה, מערכות יחסים ארוכות טווח וחיבור רגשי.

ברוכים הבאים למאמר המקיף והמעמיק שלנו על עולם הסווינגרים, עולם שלעיתים קרובות איננו מובן.. במאמר זה בבלוג, אנו שואפות/ים לפשט את הרעיון של חילופי זוגות, לשפוך אור על הדינמיקה, המניעים שלו וכיצד הוא משתלב במערכות יחסים בנות זמננו.

הבהרה: מאמר זה מתאר יחסי נישואים ונישואים פתוחים בין גבר לאישה. זאת מתוך צורך שהעלו פונים לשירות במרכז. אמנם התוכן יכול להתאים לסוגים שונים של יחסים בין כל המגדרים.

בתחום מערכות היחסים, נישואים פתוחים עומדים כשביל שפחות פוסעים בו, אך עם זאת השביל הזה מסקרן יותר ויותר. מודל יחסים עכשווי זה מתנתק מהנורמות המונוגמיות המסורתיות, ומציע שילוב ייחודי של חופש ושותפות.

אף שבזמן האחרון חלה דעיכה בתפיסות שליליות לגבי ביטויים של מיניות אלטרנטבית כמו מיניות המשלבת בדס"מ ופטיש, וכיום לא רואים בהם עדות להפרעה כלשהי, בעבר נחשבו ביטויים אלה לסטיות או מחלות נפש. יחסים לא מונוגמיים זכו אף הם ליחס שלילי, והמעורבים בהם נחשבו לבעלי בעיות בתחום הרגשי ובמערכות יחסים.

איך קרה שסוגי מיניות אלו הוגדרו כסטיה וכיצד הדבר השתנה לאורך המאה ה-20.

ישנה דעה רווחת ולא מבוססת לפיה המונוגמיה היא התפתחות גנטית, תוצר של האבולוציה, הדרך על פיה בני-אדם התפתחו ביולוגית.

בעבר, ובמידה מסוימת גם היום, ניסו חוקרים להבין מדוע אנחנו יוצרים קשרים מונוגמיים, ומדוע, לכאורה, אנחנו מונוגמיים מבחינה אבולוציונית. המאמצים לביסוס האמונה המסורתית ולאיתור המקור למונוגמיה ה"טבעית" של בני האדם, כללו כמה שיטות מחקר מפוקפקות, והתבססו על הנחות שגויות לגבי טבע האדם.

עבור אנשים שאינם בדס"מיים, בדס"מ יכול להיראות כהתעללות ואלימות של ממש בצפייה מהצד. כפי שעולה בפורומים השונים, המתעניינים או המעורבים בבדס"מ ובמיוחד במערכות יחסים בדס"מיות (D/s) מעלים שאלות כאלו, מכיוון שהתעללות במסגרת מערכת D/s  קשה יותר לאיתור – גם עבור הסובבים וגם עבור הקורבנות, שלעיתים קרובות יהיו אנשים עם ניסיון מועט בעולם הבדס"מ.

 

 על מנת לתת מושג אודות ההבדלים בין מערכות יחסים בדס"מיות לבין מערכות יחסים מתעללות המסוות כמערכות יחסים בדס"מיות, קיבצנו כמה כלים שימושיים.